

| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 9.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 100 mA |
| Time to Trip | 4 s |
| Trip Current | 200 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 7.5 Ω |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 2.5 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
Stock: 343
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11309
Ext.Price$0.11309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11309 | $0.11309 |
| 10 | $0.10367 | $1.03670 |
| 50 | $0.09504 | $4.75200 |
| 100 | $0.08755 | $8.75500 |
| 500 | $0.08065 | $40.32500 |
| 1000 | $0.07430 | $74.30000 |
| 3000 | $0.07037 | $211.11000 |
| 5000 | $0.06664 | $333.20000 |
